ÖDÜLLER

2005
Bir vedanın ardından

Saygın AY ” Bir  Vedanın Ardından” isimli 1 saatlik Atatürk Belgeseli ile 24 kasım 2005 tarihinde İsmet İNÖNÜ’nün kızı Sn.Özden TOKER’den yapımcı ve yönetmen sıfatı ile Onur ve Teşekkür plaketi almıştır. Bu belgesel bir çok ilki içinde barındırmaktadır. Örneğin: ATATÜRK hakkında yapılmış birçok belgselden ayrılan en önemli özelliği ATATÜRK’ün ölümünden sonraki geçen süreci, Naaşın Ankara’ya getirilme işlemleri ,mumyanın çözülmesi gibi vefaat sonrası safhalar ilk kez bu belgesel sayesinde ve Olaylara tanıklık eden insanlar ( Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Sn.Yekta Güngör ÖZDEN , Eski Başbakan Sn. Bülent ECEVİT ve bir çok tanık) ile ortaya konulmuştur. Ayrıca vefaatinden önce Sn. Bülent ECEVİT son kez bu belgesele konuşmuş ve daha sonra bir daha kamera karşısına çıkmamıştır. ” Bir Vedanın Ardından” belgeselinin bir de kitabı bulunmaktadır ve bu eser gelecek sene Kasım ayının başında kitabıyla beraber piyasaya sürülecektir.

2006
Gümrükten görünen cumhuriyetimiz

Gümrükten Görünen Cumhuriyetimiz” isimli Belgesel ile Saygın AY ‘’Yapımcı ‘’ve ‘’Yönetmen’’ Kimliği ile Devlet Bakanı Sn. Kürşad TÜZMEN’den bu türde yapılmış ilk belgesel olma özelliğiyle Onur Şilti almıştır. Saygın Ay aynı zamanda bu belgeselin müzik direktörlüğünü ve konsept yapımını da üstlenmiştir. “Gümrükten Görünen Cumhuriyetimiz” isimli bu belgeselde Cumhuriyet Tarihinin ilk gümrükçüleri, tarihi bir tat ile dokunaklı bir şekilde küçük bir kız çocuğunun gözünden anlatılmıştır.

2007
Kültüre katkı ödülü

Saygın AY, Televizyonculuk adına Kültüre katkılarından dolayı ART televizyonu adına ‘’Genel Yayın Koordinatör‘’ yardımcısı olarak milletvekili Sn. Mevlüt AKGÜN’den başarı ödülü almıştır.